Przejdź do głównej zawartości

Energooszczędna technologia wytwarzania bieli cynkowej



Biel cynkowa (ZnO - tlenek cynku) to związek chemiczny stosowany m.in. w przemyśle gumowym, ceramicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Każde z tych zastosowań wymaga innych właściwości. Biel cynkowa dla przemysłu gumowego musi charakteryzować się podwyższoną powierzchnią właściwą. Stosowana w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym wymaga najwyższej czystości, drobnoziarnistości i białości.

Fot. 1. Piec
Zakład Hutnictwa Instytutu Metali Nieżelaznych opracował energooszczędną technologię produkcji bieli cynkowej. Pozwala ona na utrzymanie najwyższych parametrów produktu, obniżając jednocześnie koszty produkcji.

W Oddziale huty Oława w Będzinie uruchomiono modelowe stanowisko badawcze przeznaczone do wytwarzania bieli cynkowej. Unikatowa w skali kraju instalacja składa się z:
• części topielnej – piec przechylny wannowy,
• części do odparowania cynku – piec tyglowy.

 


Fot. 2. Granulat ZnO
DOSKONAŁE PARAMETRY!

Uzyskana biel cynkowa posiada wiele zalet: m. in. dobrze się granuluje oraz cechuje się bardzo dobrymi parametrami fizyko-chemicznymi takimi jak:
• bardzo drobnym ziarnem (średnia wielkość ziaren – 200nm),
• dużą powierzchnią właściwą (>5 m2/g – pomiar metodą BET),
• białością na poziomie 95% (pomiar spektrofotometryczny).

OBNIŻONE KOSZTY PRODUKCJI!

Jako materiał wejściowy mogą służyć różne rodzaje cynku:
• cynk pierwotny – otrzymywany z surowców mineralnych,
Fot. 3. ZnO
• cynk wtórny – odzyskiwany ze złomów,
• oraz odpady cynkowe.
Zastosowanie cynku wtórnego i odpadowego obniża koszty produkcji.



ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ!

Zużycie energii jest o 34% niższe niż w przypadku standardowej technologii wykorzystywanej w tego rodzaju procesach.

Technologia została opracowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GEKON – GENERATOR KONCEPCJI EKOLOGICZNYCH. Zostanie zastosowana w Hucie Oława w Oławie.

Fot. 4. Reakcja utleniania par Zn

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.