Przejdź do głównej zawartości

Sferyczne proszki wolframowe


Zakład Materiałów Proszkowych i Kompozytowych pod kierownictwem dr Adriany Wrony opracował unikatowy proces sferoidyzacji plazmowej proszków metali, polegający na wprowadzeniu w obszar plazmy (temperatura rzędu kilku tysięcy stopni) proszku o nieregularnych ziarnach, które ulegają stopieniu, a opuszczając ten obszar krzepną zachowując kształt kulisty.



Jedną z zalet techniki plazmowej jest możliwość wykorzystania jej do przetwarzania proszków metali wysokotopliwych. Ze względu na wysoką temperaturę topnienia ( W – 3422°C, Re – 3186°C, Mo – 2623°C), sferoidyzacja tego typu materiałów jest ograniczona lub niemożliwa do wykonania innymi metodami. Dzięki zastosowaniu plazmy argonowo-wodorowej możliwe jest uzyskanie proszku o wysokiej czystości oraz pożądanej frakcji ziarnowej. Opracowany sposób wytwarzania proszku wykorzystuje stałoprądowy (DC) palnik plazmowy.

Proszki sferyczne (w tym wolfram o sferycznym kształcie) znajdą  szerokie zastosowanie w druku 3D lub we wtryskowym formowaniu metali (MIM). Proszki sferyczne w procesie MIM ułatwiają wytworzenie jednorodnej mieszaniny z materiałem lepiszcza oraz umożliwiają wytworzenie elementów o dużej dokładności wymiarowej, dzięki małemu skurczowi sferycznego proszku. Proszki sferyczne materiałów wysokotopliwych używane są również w technikach natryskiwania cieplnego, do których wymagany jest materiał o dobrych właściwościach fizyko-chemicznych oraz o morfologii sferycznej. 

Wolfram jest pierwiastkiem o największej temperaturze topnienia, wysokiej odporności na erozję oraz charakteryzuje się wysokimi właściwościami wytrzymałościowymi w wysokich temperaturach, dlatego stosowany jest w aplikacjach wysokotemperaturowych, w przemyśle obronnym, jak również w reaktorach nuklearnych.W metodach drukowania 3D sferyczny proszek wolframu może być stosowany do wytwarzania elementów chroniących przed promieniowaniem. 










Komentarze

  1. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znakowanie przemysłowe? Ponoć Promark Serwis oferuje ciekawą ofertę. Może któraś z Waszych firm korzystała?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.