Przejdź do głównej zawartości

Topnik GALTOP do cynkowania zanurzeniowego wyrobów ze stopów żelaza





Opracowany w Zakładzie Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów  topnik GALTOP i wytworzona z jego udziałem kąpiel topnikowa, umożliwia prawidłowe kształtowanie powłoki cynkowej w procesie jednostkowego cynkowania zanurzeniowego wyrobów ze stopów żelaza w wysoko- i niskotemperaturowej odmianie. Wytworzona powłoka jest ciągła, jednorodna, gładka, jasna i błyszcząca. Stosowana jest do wyrobów ze stali predestynowanych do cynkowania,  jak i stali reaktywnych, wykazujących efekty Sandelina lub Sebisty’ego, a także wysokokrzemowych. 

Kąpiel topnikowa zapewnia bardzo dobre pokrycie wyrobów stalowych i tym samym skutecznie zapobiega utlenianiu w długim czasie podczas suszenia i przed zasadniczym cynkowaniem. Kompozycja topnika sprzyja synergicznemu podwyższeniu zwilżalności powierzchni stalowej przez kąpiel cynkowniczą. 

SKŁAD: Mieszanina soli chlorkowych o wysokiej czystości z dodatkiem polepszającym zwilżenie cynkowanych wyrobów ze stopów żelaza.


Topnik GALTOP  jest odpowiedni do cynkowania drobnych i dużych wyrobów. Rozpuszcza resztki soli żelaza po operacji płukania, dodatkowo trawi (aktywuje) wyroby stalowe, rozpuszcza i wiąże tlenek cynku, zmniejsza przepływ ciepła między kąpielą cynkową a stalą, toleruje wysokie stężenie aluminium w kąpieli cynkowniczej (do 0,02%), wykazuje praktycznie brak dymienia podczas zanurzania wyrobów stalowych w kąpieli cynkowniczej, redukuje ilość cynku twardego i popiołu oraz podwyższa trwałość warstewki ochronnej topnika.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.