Przejdź do głównej zawartości

Wolfram – tym się interesujemy!



Wolfram to jeden z surowców krytycznych dla gospodarki Unii Europejskiej i Polski, szeroko stosowany ze względu na swoje unikatowe właściwości: jest trudnotopliwy, bardzo ciągliwy, poddaje się obróbce, jest odporny na działanie tlenu, wody, kwasów, a nawet stężonego kwasu azotowego i wody królewskiej. A dlaczego jest taki ważny? Ponieważ jest używany w produkcji stali specjalistycznych, osłon termicznych, elementów grzewczych w piecach przemysłowych czy żarników lamp żarowych.

W Polsce pomimo tego, że jest to surowiec deficytowy, nie jest on odzyskiwany na skalę przemysłową, dlatego w Zakładzie Hydrometalurgii prowadzone były badania nad odzyskiem kobaltu i wolframu z odpadów pochodzących z obróbki węglików spiekanych. Opracowana metoda polega na ługowaniu odpadu, czyli wypłukiwaniu kobaltu i innych metali z fazy stałej do roztworu za pomocą roztworu kwasów mineralnych z dodatkiem czynnika utleniającego z równoczesnym pozostawieniem całości wolframu w osadzie po ługowaniu.
 
Prażenie tego osadu niszczy ostatecznie strukturę spieku, wypala węgiel i powoduje wytworzenie tlenku wolframu, który jest surowcem do otrzymywania handlowych związków wolframu, tak pożądanych przez przemysł. Co ważne proponowany przez Zakład Hydrometalurgii proces odzysku kobaltu i wolframu nie wymaga stosowania skomplikowanej aparatury i drogich odczynników, dlatego może być stosowany na szeroką skalę. Wynalazek ten 9 grudnia 2016 r. został opatentowany (Patent nr 225843).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.