Przejdź do głównej zawartości

Działalność patentowa IMN



Właściwa ochrona dób niematerialnych jest kluczowym aspektem zyskania przewagi nad szeroko pojętą konkurencją w działalności naukowo-badawczej. Stworzono prawne narzędzia ochrony własności intelektualnej. W myśl polskiego prawa są to: własność przemysłowa,  prawo autorskie oraz inne kategorie np. know-how.


Własność przemysłowa chroniona jest w Polsce zapisami ustawy o Prawie własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. Podstawowym celem ochrony intelektualnej jest uzyskanie wyłączności na korzystanie z wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego czy też znaku towarowego. Oznacza to, że osoby trzecie nie mogą korzystać z przedmiotu objętego ochroną intelektualną bez zgody uprawnionego. Przedsiębiorstwo posiadające chronioną własność przemysłową może udzielać licencji na jej wykorzystanie, albo sprzedać prawa do tego rozwiązania. Takie działanie pozwala na zwrot nakładów poniesionych na działalność B+R i procedurę uzyskania ochrony.

Od 2012 r. Instytut Metali Nieżelaznych zgłosił 149 projektów wynalazczych i uzyskał: 86 praw wyłącznych, prawo do rejestracji  2 wzorów przemysłowych oraz prawo ochronne dla 9 znaków towarowych.

Dwa wynalazki opracowane w IMN są dodatkowo objęte ochroną Europejskiego Urzędu Patentowego, co zapewnia ich ochronę na terenie nie tylko Polski, ale  również Francji, Włoch, Niemiec, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Hiszpanii:
1. EP: 2610371: "Method of preparing rhenium-nickel alloys",
2. EP: 2333895: "Method for desulphurization of battery paste".

W ostatnich latach najwięcej zgłoszeń patentowych wśród naszych pracowników dokonała dr inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda. Jest ona współtwórczynią 40 zgłoszeń patentowych, z których 20 wynalazków otrzymało już patent. Dr inż. Leszyńska-Sejda jest kandydatką do tytułu  „Kobieta-Wynalazczyni” w konkursie organizowanym przez „Przegląd Technologiczny” (http://przeglad-techniczny.pl/artykuly?id=1113). 

Opracowane rzez naukowców IMN rozwiązania technologiczne chronione prawem są stosowane w skali przemysłowej, o czym świadczy 37 rozwiązań wdrożonych w ciągu ostatnich 6 lat.


Komentarze

  1. Nie jest tak łatwo z patentem, jednak w wielu firmach warto o to zadbać. Ja mam firmę produkcyjną, automatyka przemysłowa od https://wirautomation.pl super się tu sprawdzi.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.