Przejdź do głównej zawartości

Technologia mechanicznego i termicznego przetwarzania odpadów akumulatorów litowo-jonowych (Li-Ion) i niklowo-wodorkowych (Ni-MH)


Opracowana w Instytucie Metali Nieżelaznych technologia recyklingu polega na bezpiecznym rozdrabnianiu odpadów akumulatorów, które są odpadami niebezpiecznymi z uwagi na zawarty w nich lit oraz wodór. Lit w zetknięciu z tlenem zapala się i podczas przerobu akumulatorów istnieje duże ryzyko wybuchu. Efektem bezpiecznego rozdrabniania uniemożliwiającego zapalenie akumulatorów jest oddzielenie tworzyw sztucznych z odpadu oraz przygotowanie go do następnego etapu, jakim jest proces termiczny w piecu obrotowym. Następny etap procesu recyklingu polega na ponownym mechanicznym przerobie otrzymanych frakcji. 



Wynikiem zastosowania tej technologii jest otrzymanie z odpadu akumulatorów następujących produktów handlowych:
  •  stal,
  •  tworzywa,
  •  folia aluminiowo-miedziana,
  •  masa anodowo-katodowa, tzw. masa  czarna zawierająca kobalt i nikiel.
Opracowana technologia jest innowacyjną, ponieważ w jednej linii obejmuje zarówno przerób mechaniczny, jak i termiczny. Przerób termiczny pozwala na otrzymanie czystych frakcji handlowych pozbawionych elektrolitu oraz frakcji organicznych. 

Na podstawie przedstawianej technologii IMN, w firmie „INNEKO” sp. z o.o. (dawniej ZUO sp. z o.o.)  w Gorzowie Wielkopolskim została zbudowana instalacja do recyklingu odpadów akumulatorów  Li-Ion i Ni-MH.
 
Instalacja składa się z: 
  •   trzech urządzeń rozdrabniających,
  •  pieca prażalniczego,
  •  przesiewacza sitowego, 
  • transporterów taśmowych i ślimakowych.
Całość uzupełniają instalacja odciągowa gazów odlotowych z filtrem oraz instalacja kriogeniczna. Wszystkie urządzenia sterowane są przy pomocy elektronicznego panelu. Urządzenia wyposażone są w zabezpieczenia dotyczące bezpieczeństwa przerobu tego typu materiałów niebezpiecznych. Wydajność instalacji przerobu odpadów akumulatorów wynosi około 100 kg/godz. 

W instalacji przetwarzane są odpady niebezpieczne nieprzerabiane dotychczas w Polsce. Były one wywożone do utylizacji za granicę. 

Uruchomiona linia recyklingu odpadów akumulatorów litowo-jonowych (Li-Ion) i niklowo-wodorkowych (Ni-MH) jest instalacją doświadczalno-produkcyjną, która pozwala na prowadzenie badań nad niebezpiecznymi odpadami bateryjnymi wtórnymi, jak i pierwotnymi. Instalacja ta pozwala na przetwarzanie zużytych akumulatorów w kraju zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Ponadto dzięki zastosowanej technologii opracowanej w IMN instalacja nie oddziaływuje znacząco na środowisko naturalne. 

W wyniku uruchomienia linii, Zakład Recupyl Polska przetworzył swoje odpady akumulatorów litowo-jonowych w ilości ok. 40 Mg, z których produkty zostały sprzedane na terenie Unii Europejskiej.
Technologię przygotowali pracownicy Zakładu Hutnictwa – Pracownia Surowców Wtórnych:
mgr Dariusz Lewandowski –  kierownik zespołu,
dr inż. Jerzy Kozłowski,
inż. Wojciech Mikłasz.

Komentarze

  1. Instalacje przemysłowe wymagają zastosowania wytrzymałej armatury, która wytrzyma wysokie parametry czynników roboczych. Taką armaturę stosuje firma https://polinski.com.pl/armatura-przemyslowa/.

    OdpowiedzUsuń
  2. O, super artykuł! Nie wiedziałem, że technologia termiczna ma aż tyle zastosowań. A jak myślicie, czy w przyszłości stanie się ona jeszcze bardziej powszechna?
    https://www.dsmtech.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.