Przejdź do głównej zawartości

Preparatyka materiałów elektrodowych z aktywnymi cząstkami molibdenu w osnowie grafenowej



Energię elektryczną tak potrzebną w życiu codziennym do napędzania drobnych elementów użytkowych, jak i wielkich zespołów przemysłowych, można gromadzić stosując szereg nowoczesnych materiałów. Przede wszystkim należy wymienić tutaj ogniwa fotowoltaiczne, baterie i kondensatory. Każdy z wymienionych typów urządzeń cechuje się własnymi parametrami, a dzięki temu znajduje odmienne zastosowanie. 

Gromadzenie energii w kondensatorach polega na tworzeniu warstwy podwójnej między ładunkami ujemnymi i dodatnimi na powierzchni elektrod. Istota tego parametru powoduje, że popularnymi materiałami elektrodowymi są na przykład struktury węglowe o rozbudowanej powierzchni właściwej. Wzrost pojemności takiego kondensatora poprzez zastosowanie wysoce porowatego materiału, spowodował wyodrębnienie z rodziny kondensatorów materiałów określanych terminem „superkondensatory”. 

W miarę rozwoju innych technik gromadzenia energii wykorzystujących reakcje chemiczne, jak ma to miejsce w bateriach litowo-jonowych, zrodził się koncept połączenia możliwości czysto fizycznego rozdziału ładunku i reakcji chemicznych elektroda-elektrolit celem dodatkowego zwiększenia nominalnej pojemności właściwej kondensatora. Ta relatywnie nowa grupa materiałów nosi nazwę superkondensatorów hybrydowych. Materiały tego typu składają się z węglowej matrycy o dużej powierzchni właściwej i odpowiedniej porowatości, najczęściej w postaci węgli aktywnych oraz dodatku reagującego z elektrolitem. Dodatkami aktywnymi mogą być zarówno tlenki metali, które charakteryzują się wysoką teoretyczną pojemnością właściwą lub polimery przewodzące. Spośród szeregu dostępnych metali przejściowych największą uwagę zyskał w ostatnich latach tlenek rutenu(IV), jednak wysoka cena takiego materiału, a w konsekwencji wysoka cena gotowego produktu powodują, że poszukiwanie optymalnego substytutu nadal trwają. 

W ramach badań prowadzonych w Zakładzie Hydrometalurgii Instytutu Metali Nieżelaznych poszukiwane są nowe materiały węglowe, których parametry będą je predestynowały do wykorzystania jako matryce węglowe w superkondensatorach. Prowadzone badania skupiają się również na doborze odpowiednich związków aktywnych interkalowanych w wolne przestrzenie węglowej osnowy. 
Jedną z podjętych przez nasz zespół badawczy prac była preparatyka materiałów elektrodowych z aktywnymi cząstkami molibdenu w osnowie grafenowej. Weryfikacja możliwości wykorzystania tlenkowych związków molibdenu była następstwem optymistycznych, choć bardzo zdawkowych doniesień literaturowych. 

Duża liczba możliwych stopni utlenienia molibdenu, jego względnie niska cena oraz duże doświadczenie zespołu w chemii metali trudnotopliwych, przyczyniły się do zintensyfikowania prac w tym obszarze. W trakcie badań ustalono możliwe metody impregnacji matrycy węglowej (grafenowej) prekursorami molibdenu, dokonano analizy strukturalnej otrzymanych kompozytów, ustalono powierzchnię właściwą i porowatość oraz dokonano pełnej charakterystyki elektrochemicznej wykorzystując technikę woltamperometrii cyklicznej, chronopotencjometrii i elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej.


Schemat przedstawia przebieg syntezy kompozytu materiału węglowego i molibdenu do zastosowania w superkondensatorach

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.