Przejdź do głównej zawartości

Innowacyjna, ekologiczna metoda regeneracji kwaśnych roztworów chlorku miedzi stosowanych w procesie trawienia obwodów drukowanych

Branża producentów płytek obwodów drukowanych (PCB) to ogromny światowy rynek, którego roczny przychód szacuje się na 78-85 mld dolarów. Jest on ściśle powiązany z ciągle rozwijającym się rynkiem urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Pomimo tak ogromnego zapotrzebowania na PCB, nie zaobserwowano w ostatnich latach znaczących zmian w zakresie poprawy efektywności wytwarzania płytek, jak i regeneracji roztworów trawiących wykorzystywanych przy ich produkcji. Stąd tak ważne dla branży producentów PCB jest znalezienie ekonomicznego, przyjaznego środowisku i skutecznego sposobu regeneracji tych roztworów. 

Firma Matusewicz Budowa Maszyn S.A. (MBM) z Instytutem Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracowała całkowicie nowatorską, oryginalną i przyjazną środowisku metodę regeneracji kwaśnych roztworów CuCl2 stosowanych w procesie trawienia obwodów drukowanych, wykorzystując opracowany w Instytucie reaktor wyposażony w system kontroli i regulacji procesu utleniania z użyciem tlenu i/lub powietrza wzbogaconego w tlen. 
  
Opracowana technologia jest innowacyjna, ponieważ wprowadza zupełnie nowy system regeneracji przy obróbce chemicznej płytek miedzianych trawionych w trakcie produkcji obwodów drukowanych. Metodę należy traktować jako proekologiczną, bezściekową i bezodpadową, a co ważne, nie prowadzącą do strat miedzi.  Cechuje się także:
  • wysoką szybkością utleniania Cu(I);
  • wyeliminowaniem z procesu drogich i niebezpiecznych substancji chemicznych czy reagentów; 
  • brakiem odpadów i ścieków; 
  • brakiem strat miedzi;
  •  zmniejszeniem kosztów (energii, materiałów); 
  • uproszczeniem procesu regeneracji (łatwa kontrola technologii i wszystkich parametrów procesu, przez ich automatyczne monitorowanie, kontrolowanie i regulowanie); 
  • możliwością łatwego odzyskania miedzi z roztworu; 
  • niskim kosztem budowy i eksploatacji reaktora; 
  • brakiem konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zapewnieniem przestrzeni produkcyjnej (małe gabaryty reaktora i łatwość w jego transporcie); 
  • uproszczeniem procesów logistycznych (transportu i magazynowania roztworów trawiących przed i po ich regeneracji).
Badania laboratoryjne prowadzono w IMN przy użyciu reaktora nowej konstrukcji o pojemności 3,0 dm3, który składał się z aeratora (wirnika i zespołu dyfuzora). Reaktor przy odpowiednio dużej prędkości obrotowej wirnika umożliwiał bardzo intensywną cyrkulację czynnika utleniającego, a tym samym mieszania oraz napowietrzania roztworu. To zapewniało pełne wykorzystanie tlenu w procesie regeneracji oraz osiągnięcie wymaganej wydajności i szybkości procesu.  
Na podstawie wyników uzyskanych w próbach wyznaczono kinetykę reakcji utleniania Cu(I) i określono najwyższą szybkość oksydacji roztworu trawiącego.

W dalszym etapie opracowano założenia technologiczne dla reaktora w skali półtechnicznej o objętości 50 dm3 i wydajności 10,5 kg/h, zasilanego tlenem. Reaktor ten został wykonany i dostarczony przez Firmę Matusewicz Budowa Maszyn S.A. i był dodatkowo zaopatrzony w system automatycznej kontroli i regulacji procesu.
Rys. 1. Reaktor o pojemności 50 m3 stosowany do regeneracji kwaśnych roztworów chlorku miedzi.
 
Przeprowadzone próby w skali półtechnicznej przy użyciu reaktora o pojemności 50 dm3, miały na celu zweryfikowanie ustalonych wcześniej optymalnych parametrów procesu. W efekcie potwierdzono efektywność procesu oraz opracowano instrukcję przygotowania reaktora do testów aplikacyjnych. Ich pomyślne rezultaty pozwoliły na przygotowanie założeń konstrukcyjnych i budowę reaktora w skali technicznej o pojemności 500 dm3 i założonej wydajności utleniania miedzi(I) 20 kg/h. 

Zaprojektowany i zbudowany reaktor o pojemności 500 dm3 został przetestowany w warunkach przemysłowych. Test potwierdził możliwość osiągnięcia nominalnej wydajności procesu utlenienia Cu(I). Tym samym rozwiązanie to osiągnęło 9 stopień gotowości technologicznej (TRL9), co oznacza, że reaktor wraz z opracowaną technologią jest przygotowany do bezpośredniego wdrożenia w praktyce przemysłowej.
Rys. 3. Reaktor przemysłowy o pojemności 500 dm3 i wydajności utleniania miedzi(I) 20 kg/h, stosowany do regeneracji kwaśnych roztworów chlorku miedzi.
 


         




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.