Przejdź do głównej zawartości

Biblioteka Naukowa IMN



Biblioteka Naukowo-Techniczna od początku istnienia jest integralną częścią Instytutu Metali Nieżelaznych, wspierając pracowników i inne zainteresowane osoby (studentów wyższych uczelni, pracowników placówek PAN, instytutów badawczych, innych jednostek naukowych oraz firm i zakładów przemysłowych) w pozyskiwaniu materiałów źródłowych, a także umożliwiając im szybki dostęp do potrzebnych informacji. Początkowo stanowiła część biblioteki Instytutu Metalurgii Żelaza. W roku 1956 nastąpiło jej usamodzielnienie. Dalsze zmiany przypadły na rok 1965, kiedy to został powołany w IMN Branżowy Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, w którego skład wchodziły: sekcja biblioteczna, czasopism i opracowań dokumentacyjnych, informacji reprograficznej oraz sekcja informacji OML w Skawinie. Od 1996 r. Biblioteka istniała w ramach Działu Informacji i Marketingu, przemianowanego w 2008 r. na Dział Informacji i Promocji.


Początek zbiorów bibliotecznych stanowiły pozycje przekazane przez Instytut Metalurgii Żelaza – w 1952  r. biblioteka posiadała 417 książek i 46 egzemplarzy zbiorów specjalnych. Przez lata liczba ta zwiększyła się wielokrotnie i obecnie inwentarz liczy 24069 książek, 8084 roczników czasopism oraz 15458 sprawozdań z prac badawczych i wyjazdów zagranicznych. Znaczną część zbiorów stanowią również normy, patenty, zestawienia tematyczne i tłumaczenia. Od dwóch lat gromadzone są również dokumenty elektroniczne (głownie materiały konferencyjne). Zakres zbiorów jest szeroki i obejmuje: metalurgię metali nieżelaznych, wzbogacanie i przeróbkę rud, otrzymywanie metali nieżelaznych i stopów, przetwórstwo, własności i zastosowania metali, metalurgię proszków, analitykę chemiczną, ekonomię, zagadnienia peryferyjne.

Działalność jednostki koncentruje się wypożyczaniu książek pracownikom, wypożyczaniu materiałów w ramach wypożyczalni międzybibliotecznej, udzielaniu informacji biblioteczno-bibliograficznej, udostępnianiu zbiorów w czytelni naukowo-technicznej, wykonywaniu kopii z zachowaniem prawa autorskiego.

Na przestrzeni lat w bibliotece organizowane były różnorakie wystawy, a jej pracownicy czynnie uczestniczyli w wydawaniu czasopism naukowo-technicznych:
  •  „Prace Instytutu Metali Nieżelaznych” (1972-1989),
  •  „Biuletyn Instytutu Metali Nieżelaznych” (1966-1988; 1998-2000),
  • „Biulletyn Naucno-Techniceskogo” (1974-1988),
oraz czasopism informacyjnych:
  • „Biuletyn Dokumentacyjny” (1956-1965),
  •  „Przegląd Dokumentacyjny” (1966-1985),
  •  „Przegląd Dokumentacyjny Patentów” (1972-1989),
  •   „Informacja Ekspresowa Przemysłu Metali Nieżelaznych” (1970-1999),
  • „Rynki Metali Nieżelaznych” (1995-1999).

Od 1989 r.  w dziale Informacji i Promocji redagowany jest „Biuletyn Instytutu Metali Nieżelaznych", który stanowi integralną część miesięcznika „Rudy i Metale Nieżelazne, Recykling”.

Biblioteka czynnie współpracowała i nadal współpracuje z krajowymi oraz zagranicznymi ośrodkami informacji. Dzięki korzystaniu z usług wypożyczalni międzybibliotecznych, pracownicy IMN mogą bezpłatnie korzystać ze zbiorów innych jednostek naukowych, między innymi: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Metalurgii Żelaza.

Biblioteka wysyła do innych jednostek naukowych w kraju i za granicą periodyk „Rudy i Metale Nieżelazne, Recykling”, a w zamian pozyskuje cenne czasopisma i monografie. Obecnie współpraca w tym zakresie odbywa się między innymi z: Akademią Morską w Szczecinie, Wojskową Akademią Techniczną, Biblioteką Naukową PAU i PAN w Krakowie, Politechniką Warszawską, Instytutem Spawalnictwa, Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej, Instytutem Obróbki Plastycznej, Państwowym Instytutem Geologicznym, a także z bibliotekami naukowymi z Niemiec, Węgier, Bułgarii, Serbii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Rumunii.

Początki formowania założeń do systemu bibliotecznego sięgają roku 1986, kiedy to rozpoczęto tworzyć bazy mające dokumentować piśmiennictwo z branży metali nieżelaznych, publikacje pracowników i rejestrować księgozbiór.

Od 2011 r. informacja o zbiorach jest dostępna poprzez katalog OPAC (Online Public Access Catalog), stanowiący istotną część Zintegrowanego Systemu Bibliotecznego Patron. Czytelnicy mogą w nim przeszukiwać zbiory pod kątem interesującej ich tematyki, zamawiać i rezerwować pozycje, prolongować wypożyczone dokumenty. Istnieje również możliwość rejestracji nowych czytelników online. Użytkownicy biblioteki na adres mailowy otrzymują powiadomienia o upływającym czasie zwrotu dokumentów. System biblioteczny składa się dwóch baz: bazy bibliotecznej obejmującej inwentarz biblioteki oraz bazy Opracowania Własne, do której wpisywane są wszystkie publikacje pracowników IMN. Baza biblioteczna zawiera również materiały na temat metali nieżelaznych. Zawartość obu baz to ponad 150 000 rekordów, a liczba ta z każdym dniem się zwiększa.

Za sprawą postępu technologicznego funkcja biblioteki zmierza w kierunku zapewnienia zdalnego dostępu do zasobów i udzielania pomocy w dotarciu do właściwego źródła informacji. Pracownicy IMN mają możliwość korzystania nie tylko z większości prenumerowanych czasopism w wersji elektronicznej, ale również z zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki. Od 2017 r. wszyscy zainteresowani mogą przeszukiwać bazę Taylor and Francis Journals – kolekcja Science and Technology, której zawartość obejmuje 537 czasopism z dziedziny nauk przyrodniczych, matematycznych, inżynieryjnych oraz technicznych.

W marcu 2017 r. biblioteka dołączyła do grona bibliotek naukowych współtworzących katalog centralny NUKAT. Obecnie w bazie NUKAT można odnaleźć nowości, które w ostatnim czasie wpłynęły do Biblioteki IMN oraz posiadane przez bibliotekę czasopisma. Stopniowo będą tam wprowadzane informacje o wcześniej wydanych pozycjach książkowych.  Uwidocznienie zbiorów Biblioteki IMN w katalogu NUKAT pozwala całemu środowisku naukowemu w prosty sposób pozyskać informacje o naszych zasobach.

Dalszy rozwój działalności biblioteczno-informacyjnej jest niezbędny i powinien obejmować dalszą komputeryzację, zgodnie z kierunkiem wyznaczanym przez czołowe biblioteki naukowe w kraju i na świecie. Priorytetem jest wychodzenie naprzeciw potrzebom informacyjnym użytkowników w taki sposób, aby biblioteka była dla nich wsparciem w szybkim otrzymywaniu potrzebnych treści naukowych.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.