Przejdź do głównej zawartości

Badania kinetyki procesu odmiedziowania żużla zawiesinowego


Skład chemiczny polskich koncentratów miedziowych, pozwala na bezpośrednie wytopienie miedzi blister w piecu zawiesinowym. Celem uzyskania miedzi blister o odpowiedniej jakości (zawartość Pb<0,3% mas.), proces prowadzony jest przy wysokim potencjale tlenu, czego skutkiem jest wysoka zawartość Cu w żużlu, od 12 do 16% mas. Wymusiło to konieczność prowadzenia odmiedziowania żużla zawiesinowego, które polega na redukcji tlenków metali w piecu elektrycznym. Obliczenia termodynamiczne pokazują, że w warunkach równowagowych jest możliwe usunięcie miedzi z żużla do poziomu 0,003% mas. (dwa rzędy wielkości mniejsza niż obecnie uzyskiwana zawartość Cu w żużlu odpadowym), co świadczy o silnym oddaleniu procesu redukcji w piecu elektrycznym od warunków równowagowych. Źródeł takiego stanu rzeczy możemy dopatrywać się w dwóch obszarach. W szybkości reakcji redukcji oraz w przebiegu procesów koalescencji oraz sedymentacji drobnodyspersyjnej zawiesiny kropel wyredukowanych metali. Znajomość szybkośći redukcji tlenków metali pozwoli na optymalizację stosowanej obecnie technologii odmiedziowania żużla.
 
Schemat aparatury badawczej do pomiaru kinetyki redukcji żużla zawiesinowego stosowanej w badaniach: 1 – rurowy piec oporowy; 2 – butla z azotem (gaz nośny); 3 – przepływomierz; 4 – moduł sterujący; 5 – filtr gazów; 6 – analizator gazów; 7 – komputer; 8 – multimeter; 9 – płuczka

Badania polegały na redukcji żużla zawiesinowego za pomocą penetratora (reduktora wykonanego z grafitu). Pomiar rozpoczynał się w momencie zanurzenia penetratora w ciekłym żużlu. Od tego momentu, za pomocą analizatora gazów procesowych rejestrowano ilość gazów CO i CO2 opuszczających układ. Wykorzystując te dane obliczano liczbę moli tlenu n(O) jaka została wyprowadzona z układu w wyniku redukcji żużla w postaci CO i CO2. Zrealizowane w ten sposób badania pozwoliły na określenie wpływu temperatury oraz wielkości powierzchni reduktora na szybkość procesu redukcji żużla zawiesinowego.

Wzrost temperatury do 1623 K zwiększa stopień odmiedziowania. Dalszy wzrost temperatury procesu (do 1673 K) nie powoduje znaczących zmian w końcowej zawartości Cu w żużlu, lecz przede wszystkim skutkuje wzrostem stopnia redukcji żelaza, co przekłada się na wzrost zużycia reduktora. W przypadku różnej powierzchni redukcji S, jej wzrost tylko do pewnej wielkości (charakterystycznej dla geometrii danego układu) przekłada się na wzrost stopnia odmiedziowania. Po przekroczeniu granicznej wielkości powierzchni redukcji nie obserwujemy już wzrostu szybkości procesu.
Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że:
  • zastosowana metodyka pomiarowa pozwala na dokładne śledzenie zmian szybkości procesu,
  • w zastosowanej metodzie nie jest możliwe rozróżnienie szybkości redukcji poszczególnych tlenków,
  • w pierwszej kolejności redukcji ulegają tlenki miedzi, a dopiero potem żelaza,
  • szybkość odmiedziowania żużla rośnie wraz ze wzrostem temperatury procesu,
  • wzrost powierzchni redukcji S tylko do pewnego momentu wpływa na wzrost stopnia odzysku miedzi oraz szybkości procesu.

Zaprezentowane wyniki badań pokazują, że istnieją warunki zależne od geometrii układu, gdzie proces odmiedziowania przebiega z dobrą wydajnością. Redukcja poszczególnych składników zachodzi z dużą szybkością (skrócenie czasu redukcji żużla w piecu elektrycznym), a wyredukowany stop CuFePb jest odpowiedniej jakości (niska zawartość żelaza, co przekłada się na krótki czas jego konwertorowania).

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Badania nad intensyfikacją produkcji miedzi katodowej W HM Głogów II

Intensyfikacja produkcji miedzi elektrolitycznej wiąże się z podwyższeniem gęstości prądu na elektrodach (skróceniem cyklu katodowego) lub umieszczeniem dodatkowych elektrod w wannach (co można osiągnąć poprzez zmniejszenie rozstawu elektrod). Możliwy jest też wariant mieszany polegający na podwyższeniu gęstości prądu, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozstawu elektrod. Znaczące zwiększenie produkcji katod miedzianych najwyższej jakości, przy zachowaniu obecnej liczby wanien elektrolitycznych, jest możliwe poprzez zastosowanie nowoczesnej, bezpodkładkowej technologii elektrorafinacji miedzi, znanej pod nazwą ISA-Process (ISA/KIDD). Według licznych danych pochodzących zarówno z literatury, jak i bezpośrednio z przemysłu, w zakładach pracujących w oparciu o tę technologię, stosuje się katodową gęstość prądu w zakresie od 280 do 350 A/m 2 , a jej średnia wartość wynosi 310 A/m 2 .

Zastosowanie termografii aktywnej do badań nieniszczących wybranych połączeń zakładkowych

W ostatniej dekadzie zaobserwować można rosnące zainteresowanie termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań materiałów inżynierskich. Metoda ta jest obecnie najczęściej stosowana do badań materiałów kompozytowych o osnowie polimerowej w przemyśle lotniczym, w którym występuje problem kontroli elementów o dużych gabarytach, gdzie tradycyjne metody (np. techniki ultradźwiękowe) są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie mało wydajne. W obszarze badań tych materiałów, termografia aktywna jest najczęściej wykorzystywana do detekcji rozwarstwień, obcych wtrąceń, uszkodzeń wywołanych uderzeniem. Termografia aktywna jest również z powodzeniem stosowana do wyznaczania przewodności/dyfuzyjności cieplnej ciał stałych. Pomimo znacznego rozpowszechnienia termografii aktywnej jest ona nadal uznawana za niekonwencjonalną i stosunkowo nowoczesną metodę badań, o nie do końca poznanym jeszcze obszarze zastosowań. Obecnie w wielu jednostkach naukowo-badawczych prowadzone są prace nad rozwojem t

Innowacyjna, prośrodowiskowa technologia wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych

Zakład Technologii Przetwórstwa Metali i Stopów Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracował we współpracy z Fabryką Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie technologię wytwarzania miedzianych wyrobów przewodowych z wykorzystaniem odpadów poprodukcyjnych. Stosowana obecnie technologia produkcji wyrobów przewodowych jest oparta na wsadzie produkowanym z wyselekcjonowanych katod miedzianych. Powstające odpady są sprzedawane jako złom miedzi. Powtórne uzyskanie miedzi katodowej ze złomu wymaga energochłonnych procesów rafinacji ogniowej i elektrorafinacji. Proponowana przez IMN innowacyjna technologia pozwoli na zastosowanie wsadu z odpadów poprodukcyjnych jako materiału wyjściowego do produkcji przewodów.